• biuro@atenapm.pl
  • +48 42 307 09 02

sferolitWŁAŚCIWOŚCI

Właściwości energooszczędne SFEROLITu uwarunkowały się także zdolnością odbijania promieniowania. W szczególności, środek ten rozprasza do 85% światła słonecznego i ponad 90% promieniowania podczerwonego. Oszczędzanie energii staje się możliwe dzięki procesom endotermicznym w membranie. Powierzchnia pustych cząstek w procesie wysychania powiększa się i powstałe w wyniku tego pęcherzyki odbijają do 25 % ciepła w kierunku odwrotnym w wyniku filtrowania potoku ciepła w widmie podczerwieni. W związku z czym w pomieszczeniu, ocieplonym SFEROLITem, będzie ciepło zimą i dość chłodno latem. Dzięki właściwościom odbijającym promienie słoneczne, środek ten jest długowieczny. SFEROLIT nie ulega zmianom mechanicznym, na powierzchni nie powstają szczeliny, pokrycie nie blaknie pod wpływem światła. Preparat jest w wyjściowym kolorze szarym lub białym.

Bezwzględna przewaga takiego ocieplenia to cena, dostępna i pozwalająca oszczędzić na materiałach i narzędziach. SFEROLIT można nanieść samodzielnie pędzlem, wałkiem lub natryskowo pistoletem, oszczędzając w ten sposób koszty na firmie budowlanej. Powłoka energooszczędna Sferolit składa się ze specjalnego materiału wiążącego na bazie wodnej, zawierającego miliony próżniowych pustych cząstek ceramicznych (bąbelków) o średnicy 20- 120 mikronów. Po wyschnięciu warstwa Sferolitu w wyniku polimeryzacji staje się trwałą, sprężystą, nie przepuszczającą wilgoć strukturę, o grubości od 1 do 3 mm (membranę). Właściwości specyficzne tej membrany zapewniają energooszczędność. Oszczędzanie energii na nagrzewanie i schłodzenia budynku osiągane jest dzięki zwiększeniu powierzchni oraz na skutek procesów endotermicznych w membranie termoceramicznej.

Warstwa powłoki sferolit o grubości 3 mm zapewnia takie same właściwości izolacyjne, jak 60 mm wełny mineralnej. Zapewnia stały dostęp do przeglądu odizolowanej powierzchni bez konieczności zatrzymania cyklu produkcyjnego, przestojów, związanych z naprawą i z zakłóceniami w funkcjonowaniu sprzętu produkcyjnego.

sferolitWŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNO-CHEMICZNE

NAZWA WSKAŹNIKA JEDNOSTKA MIARY WIELKOŚĆ
Warunki środowiskowe
t=21°C, RH=55%
KOLOR biały lub szary
WYGLĄD ZEWNĘTRZNY POWŁOKI POWIERZCHNI matowy, równy, jednorodny
ELASTYCZNOŚĆ PRZY GIĘCIU mm 3
ADHEZJA POWŁOKI :

  • średnia
  • do powierzchni z betonu
  • do powierzchni z cegły
  • do stali
 

N/mm²
MPa
MPa
MPa

 

1,6
1,24
1,98
nie mniej niż 1,0

TRWAŁOŚĆ POWIERZCHNI BETONOWYCH I METALOWYCH latach minimum 10
ZDOLNOŚĆ PRZEPUSZCZANIA PARY g/m2 x d 9,4
WCHŁANIANIE WODY średnia 0,2 kg /(m².h0,5)
ROZCIĄGLIWOŚĆ PRZY ZERWANIU % co najmniej 8,0
WYDŁUŻENIE LINIOWE % 65
WYTRZYMAŁOŚĆ NA ROZCIĄGANIE PO NANIESIENIU MPa 2,0
TEMPERATURA EKSPLOATACJI °С od – 50 do + 150